Stavební dozor Ing. Libor Matyáš Hradec Králové

Na řadu přichází projekt
Rodinný domek si buď vyberete z katalogu, nebo zadáte projekt stavebnímu projektantovi. V každém případě zůstane výsledek natrvalo zasazen v krajině. Je proto dobré skloubit představy zákazníka s architektonickými možnostmi krajiny

Před zadáním projektu musíme zvážit, co od domu očekáváme. Jiný bude dům, jenž má vytvářet oázu klidu v okolním světě, jinak bude vypadat dům, jehož obyvatelé si nedovedou představit život bez návštěv a společenských událostí. Při tvorbě projektu doporučujeme brát v úvahu i řešení interiéru. Vyhnete se pozdějším problémům, kdy je v nepoměru velikost a tvar místnosti k požadovanému vybavení. Například nevhodně umístěné zásuvky nebo špatně vybrané vývody pro interiérové osvětlení zbytečně ztrpčují život.

Ceny projektu se řídí doporučením Komory architektů a stavebních projektantů. Lze říci, že se blíží 11 procentům z plánovaných investičních nákladů. U domku za tři miliony korun zaplatíte projekční kanceláři 330 tisíc korun, ale jen tehdy, bude-li nad vaším objektem bdít od územní dokumentace až ke kolaudaci. Necháte-li si vypracovat například jenom tzv. prováděčku (tedy dokumentaci k provedení stavby), vejdete se do sta tisíc.

Ceny služeb bytového architekta jsou velmi individuální. Základní konzultaci můžeme pořídit za pět tisíc. je však lepší objednat si přímo konkrétní projekt. Pokud architekta pověříme podrobným návrhem interiéru včetně detailně řešeného vestavěného nábytku, musíme počítat s částkou podstatně vyšší. V zásadě lze říci, že za padesát tisíc korun už vtiskne architekt vašemu domu účelnou a osobitou tvář.